Siz de mutsuz olduğunuzda iyi hissetmek için kendinizi bir şeyler atıştırırken buluyor musunuz?  Birçok kişi yediği bazı besinlerden sonra kendini daha mutlu hisseder. Bunun sebebi ise mutluluğun yediğimiz besinlerle ilişkili olması.

Bazı besinlerin içerdiği bileşikler mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin salınımını arttırır. Serotonin, triptofan aminoasidinden oluşmaktadır. Bu nedenle triptofandan zengin besinler serotonin salınımını arttırarak mutlu olmamızı sağlar. Serotonin salınımını B vitamini, potasyum, omega 3 yağ asidi, çinko ve magnezyum içeren besinler de arttırmaktadır. Bu bileşikleri içeren besinler tükettiğimizde kendimizi mutlu hissederiz.

İşte serotonin salınımını arttırarak bize mutluluk veren besinler:

MUZ:  Triptofan içeriği yüksek bir meyve olan muzun ara öğün olarak günde bir tane tüketilmesi mutluluğunuzu arttıracaktır.

CEVİZ: İçerdiği omega 3 ve magnezyum sayesinde serotonin salınımını arttırarak ve stresin azalmasını sağlayarak mutluluk verir. Günde 2-3 ceviz tüketerek kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz.

BALIK: Depresyonu önlemeye yardımcı ve serotonin seviyesini arttıran omega 3 ün zengin bir kaynağıdır. Haftada en az 2 kere balık tüketerek mutluluğunuza mutluluk katabilirsiniz.

PEYNİR:  Kahvaltıda triptofan ve çinko içeriği yüksek olan peynir tüketmek güne mutlu başlamanızı sağlar.

KURUBAKLAGİLLER: Mercimek, nohut, bezelye gibi kurubaklagillerden yapılan yiyecekler içerdikleri triptofan sayesinde mutluluk verir.

ÇİKOLATA: Çikolata yiyip de mutlu olmayan çok az kişi vardır. Çikolatanın içerisinde bulunan ‘’feniletilamin ‘’ bileşiği serotonin salgılanmasını arttırarak mutlu olmamızı sağlar. Kakao içeriği yüksek olan bitter çikolatanın tüketilmesi serotonin salgılanmasını daha çok arttırır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp