Son zamanlarda yetişkinler kadar maalesef çocuklarda da şişmanlık artmaya başladı. Çevremize baktığımızda sık sık tombul çocuklarla karşılaşmaya başladık.

Çocuklarda karşılaşılan bu durum çok riskli ve çok önemlidir. Çünkü, çocuklarda obezite, erken yaşlarda pek çok kronik hastalığın gelişmesi için risk faktörüdür.  Diğer bir neden ise obez çocuklarda ortaya çıkan psikolojik sorunlardır. Bu sorunlar çocukların ileri yaşlarda bile uyum sorunları ve özgüven eksikliği yaşamalarına neden olabilir.

Çocuklarda şişmanlığın artmasında birçok etmenin etkisi vardır. Bunların başında genetik etmenler ve çevresel etmenler gelmektedir.

Obezite oluşumunda genetik etmenlerin % 25-80 oranında rol oynadığı düşünülmektedir. Ailedeki şişmanlık çocukluk çağı obezitesi için en güçlü risk etmenidir.

Ancak obezite genlerinin varlığı hiçbir zaman tek başına şişmanlama nedeni olmamaktadır. Beslenme biçimi, fiziksel aktivite de azlık, beslenme çeşitliliği, sıklığı, miktarı ve içeriği çocukta beslenme alışkanlığının yerleşmesinde en önemli belirleyicilerdir.

Çocuklarda beslenme alışkanlığının yerleşmesinde en önemli belirleyici ebeveynlerdir. Anne ve babanın beslenme alışkanlıkları çocuğa örnek olacak beslenme modelidir.

Çocukların atıştırma olarak tabir edilen enerji ve yağ oranı yüksek, kolayca yenilebilen ve her yerde satılabilen yiyecekleri tüketmesi de şişmanlığın artmasında önemli bir etken olarak gösterilmektedir.

Burada üzerinde durulması gereken konulardan birisi de şekerli gazlı içecekler, şekerle tatlandırılmış meyve suları gibi enerji veren içeceklerin süt, ayran gibi besinlerin önüne geçmesidir.

Çocukların günlük televizyon izleme süresi ile obezite riski arasında pozitif bir ilişki vardır. Yeme ile ilgili çeşitli mesaj ve modeller ve yeni besin ürünlerinin duyurulması televizyon yolu ile olur. Televizyon çocuğu pasif yaşama yöneltirken, besin alımını uyarıcı niteliktedir.

Çocukluk çağı şişmanlığın tedavisi zordur ve başarılı bir tedavi için şişmanlığın nedenlerinin doğru olarak saptanması ve iyi bir ekip çalışması gereklidir. Tedavide uygulanan yöntemler 5 grupta toplanabilir.

  • Beslenme tedavisi
  • Fiziksel aktivite
  • Davranış tedavisi
  • Cerrahi tedavi
  • İlaç tedavisi

Bu tedavi yöntemlerinden en önemlisi beslenme ve fiziksel aktivite yöntemleridir. Doğru planlanmış tedavi yöntemiyle çocuğun kilo verimi sağlanabilir. Tabi ki tedavi yöntemlerinin uygulanabilmesi için ekipte mutlaka doktor, diyetisyen, psikolog ve egzersiz fizyoloğu bulunmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp