Kurban Bayramının Bayram Şekeri: İNCİR

Kurban Bayramı’na sayılı günler kalırken bayram telaşı da kendini yavaş yavaş hissettirmeye başladı. Bayram için bir yandan kurbanlık alımını gerçekleştiren insanlar, bir yandan da hem kılık kıyafet hem de bayramın olmazsa olmazı şeker alışverişini yapıyor.

Bu yıl incir hasadının bayrama denk geldiği Aydın’da da bayram ziyaretlerinde ağızlar incir ile tatlanacak. Lezzeti ve doğallığıyla sağlık dostu olan ve damak çatlatan incir Kurban Bayramı’na adeta renk katacak.

Bu bayram tam incir zamanına denk gelmişken bayram şekeri olarak incir tüketmeye ne dersiniz?

İncir tatlı tadı ile şeker yerine geçebilecek güzel bir meyvedir. Tatlı ve şeker ihtiyacını çok güzel karşılayabilir. Böylece bayramda şeker yerine incir kullanılabilir.Tabi inciri tüketirken porsiyon kontrolüne dikkat etmek gereklidir. İncirin 1 orta boyu 1 porsiyon meyve yerine geçmektedir ve karbonhidrat oranı yüksektir. Bu nedenle şeker hastalarının ve kilo verme sürecinde olan kişilerin inciri tüketirken dikkatli olması gerekir.

İnciri yanında ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler ile birlikte tüketmek gerekir. Bu şekilde tüketmek kan şekerinin hızlı yükselmesini önleyecektir. Hazır mevsimi gelmişken bu bayramda taze incirler bayram tatlısı, şekeri yerine geçebilir.

İncir diyet lifi, mineral, vitamin, pigment ve antioksidan içeriğiyle sağlık için pek çok yarar sağlamaktadır. İncir kan basıncının dengelenmesini sağlayan potasyum mineralinden zengindir.

Çok iyi bir diyet lifi kaynağıdır. 1 orta boy incir yaklaşık 1 gram diyet lifi içerir ve buda günlük ihtiyacımızın yüzde 6’sını karşılayabilir. İçerdiği lifler aynı zamanda kabızlığa da iyi gelmektedir.

Taze incir, özellikle koyu renkli olanları karoten, lutein, tannin gibi bir çok antioksidan bileşen ve A, E, K gibi bir çok vitamin içerir. Zengin antioksidan, vitamin, mineral içeriği sayesinde vücudu zararlı bileşenlerden korur ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmamızı sağlar.

C vitamini ve Magnezyum minerali ile donatılmış olan incir saç ve saç köklerini beslerken, doğal bir görünüm kazandırır.

VEJETERYAN BESLENME NEDİR?

Vejeteryan, bitkisel kaynaklı besinlerin ağırlıklı olarak tüketilmesini içeren bir beslenme tarzıdır.  Vejeteryan beslenmesinin birkaç çeşidi bulunmaktadır.

  • Lakto-ovo Vejeteryanlar:

Hiçbir hayvan etini yemezler, ancak yumurta ve süt ürünleri tüketirler.

  • Lakto Vejeteryanlar:

Hayvan etini yemedikleri gibi, yumurta da yemezler, süt ve süt ürünleri tüketirler.

  • Ovovejeteryanlar:

Süt tüketmeyip, yumurta yiyen vejetaryen tipi.

  • Pesketeryanlar:

Hayvan eti olarak sadece balık yerler.

  • Semi Vejeteryan:

Kırmızı et değil de, beyaz et tüketirler.

  • Veganlar:

Katı vejetaryen olarak da nitelenen bu grup, hayvanlardan elde edilen tüm gıda ve ürünleri kullanmayı reddederler. Buna süt, yumurta, bal ve jelatin gibi gıdalar da girer. Veganlar genellikle deri, yün, ipek gibi hayvansal ürünleri de tüketmezler.

BTL Exilis Elite ile yaza girmeden selülitten kurtulmak mümkün müdür?

BTL Exilis Elite ile cilt yüzeyi soğutulurken cilt altına inen radyo frekans ve ultrason enerjisi belirli derecelerde yağ azaltılmasını sağlar. Cilt yüzeyi belirli bir dereceye kadar ısınır ve kollajen aktivasyonu sağlanır. Böylece incelirken sıkılaşabilir ve yaza daha hızlı hazırlanabilirsiniz.

Vücutta saten etkisinin diğer işlemlerden farkı nedir?

Uygulama cilt yüzeyi belirli bir dereceyi geçmeyecek şekilde ayarlanır.Başlık üzerindeki bulunan soğutucu sayesinde.Soğutucu ne işe yarar? Cildinizi fazla ısınıp yanmalardan korur konforlu bir işlem sağlar.Neden mi?
Yağları yok edebilmeniz için belirli bir dereceyi geçmemeniz gerekir ancak cildin yüzeyini gereğinden fazla ısıtırsanız yanık olur.Bu yüzden patentli başlığı sayesinde BTL Exilis Elite cildinizi korurken cilt altındaki yağa etki eder. Bu konuda güvenilir ve deneyimli yerlerden hizmet almanız da önemlidir.

Whatsapp