Haşimato rahatsızlığı tiroid bezinde gerçekleşen, otoimmun bir hastalıktır. Otoimmun hastalıklarda vücut kendi dokusunu yabancı olarak algılayıp ona karşı bir savaş oluşturur. Hashımotoda vücut aslında tiroid bezini yok etmeğe çalışır.

Bunun sonucunda tiroid bezi uzun vadede kademeli olarak tahrip olur ve dolayısıyla bazen tiroid hormonu seviyeleri yetersiz kalır.Hastalık ilerledikçe, tiroid bezi daha az tiroid hormonu üretebilir ve bu da bazen hipotiroidi ile sonuçlanır.

Başlangıçta normal olan T3 ve T4 hormonları, zaman geçtikçe düşmeye, TSH ise yükselmeye başlar. Sonuçta metabolizma yavaşlar ve kilo alımı başlar, aynı zamanda halsizlilk, bitkinlik, uyku hali, el ve yüzde şişme, cinsel isteksizlik, saç ve cilt kuruması, depresyon gibi sorunlar da gözlemlenir.

Peki Hashimoto Hastalarının Beslenmesi Nasıl olmalıdır?

  • Diğer hastalıklarda olduğu gibi hashımoto hastalarının da yeterli ve dengeli beslenmesi çok önemidir.
  • Hastada kilo fazlalığı var ise ideal ağırlığına getirilmelidir. Diyetine ek olarak haftanın birkaç günü egzersiz önerilmelidir. Hastalar az ve sık beslenerek diyeti düzenlenmelidir.
  • Bu hastalarda selenyum takviyesinin hastalığın seyrine olumlu etkileri olmaktadır. Doktorunuza başvurarak takviye alabilirsiniz yada mercimek, mantar, susam ,deniz ürünleri tüketerek de beslenmenize katkıda bulunabilirsiniz.
  • Haftada 2 kez balık tüketin. Eğer tüketemiyorsanız omega-3 desteği alın. Bu yağ asidinin tiroid hormonlarını düzenleyici etkisi vardır.
  • Hastalar mutlaka tuz tüketiminin iyotsuz olmasına dikkat etmelidir.
  • Haşimato hastalarında ödeme yatkınlık oluştuğu için su tüketimine özen gösterin.
  • Brokoli, lahana, turp, brüksel lahanası gibi tiroid bezinin çalışmasını azaltan guatrojenik besinleri tüketmemeye çalışın.
  • B vitamin kompleksi hücre yenilenmesi ve hücresel enerji üretimi,sindirim sistemi, immun fonksiyonlar ve tiroid fonksiyonları için gereklidir. Bu yüzden B grubu vitaminlerin kullanımına özen gösterin.
  • A vitamini ve betakaroten içeren takviyeleri almamaya çalışın, tiroid yetmezliğinde bu vitamin grubunun seviyesi yükselir ve fazlası toksik etki yaratabilir.
  •  Her gün yeşilçay için, içeriğindeki antioksidan oranının yüksek olması hücre yenilenmesini ve metabolik hızınızı artırır .
Yeşim Üngör Aktar
Takip Edin

Yeşim Üngör Aktar

Beslenme ve Diyet Uzmanı - Dorest Güzellik ve Obezite Merkezi
Lisans dönemini 2017 yılında Artvin Çoruh üniversitesinden mezun olarak tamamlamıştır. Lisans hayatı boyunca Klinik beslenmesi, Anne ve Çocuk Beslenmesi, Hastalıklarda Beslenme ve Kurumsal Beslenme Üzerine eğitimler almış olup , Adana Numune eğitim ve Araştırma Hastanesinde, RTE Eğitim ve araştırma hastanesinde, Artvin Devlet Hastanesinde Stajyer Diyetisyen olarak eğitimini tamamlamıştır. Kanser ve Beslenme, Sporcu Beslenmesi üzerine eğitimlere katılmıştır. 2017 yılında bir catering firmasında Kurum Diyetisyeni olarak, 2018 yılının ilk aylarında ise Adana'da Ozon Terapi Ünitesinde Klinik Diyetisyeni olarak çalışmıştır. 2018 Eylül ayından itibaren Dorest Güzellik Merkezinde çalışmaktadır.
Yeşim Üngör Aktar
Takip Edin

Yeşim Üngör Aktar Son Yazıları (Tümünü Gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp