IPL sanılanın aksine bir lazer çeşidi olmayıp “yoğun atımlı ışık” anlamına gelen 400nm ila 1200nm arasında dalga boyuna sahip etkili bir epilasyon yöntemidir. Kalıcılık oranı Alexandrite, Diode ve Nd:Yag lazere oranla biraz daha düşüktür. Lazerli sistemlere göre % 80-90 oranında başarı sağlanır. IPL epilasyonkliniklerimizde lazer epilasyona bir alternatif olarak değil, tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır. Alexandrite lazerin etkili olmadığı çok ince tüy ve kıllarda başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Sorunun Kaynağı

 • İstenmeyen kıl ve tüylerin oluşma sebepleri kişiden kişiye değişik olmakla birlikte genel olarak;
 • Ağda, cımbız vs. yöntemler
 • Ergenlik ve menopoz
 • Genetik, hormon dengesizliği
 • Doğum sonrası hormonlarda oluşan değişimler
 • Doğum kontrol hapları
 • Tüy bezlerinde oluşan sorunlar
 • Kortizon
 • Depresyon
 • Adrenalin salgısı olarak sayılabilir.

Lazer Epilasyon İle Ipl Epilasyon Arasındaki Fark

Lazer Epilasyon ile IPL epilasyon, teknolojik ve uygulama anlamında bir çok farklar içermektedir.

Lazer epilasyonda sadece kıl ve tüyler hedeflenir. IPL epilasyonda ise cilt dıştan içe taranarak epilasyon sağlanır.

Lazer epilasyonda kıl ve tüyler hedeflendiği için cihaz başlığının cilde teması yoktur. IPL epilasyonda cilt üzerine epilasyon jeli sürülerek cihaz başlığı cilt üzerine temas ettirilerek uygulama yapılır. Bu yüzden uygulama hijyenik ortamlarda yapılmalıdır.

Ipl Epilasyon Öncesi Uyarılar

Elbette kliniklere gittiğinizde bu uyarılar uzmanlar tarafından sizlere aktarılacaktır fakat bu bilgiler ışığında en azından tedaviye başlama zamanınızı ayarlayabilirsiniz. IPL epilasyon öncesinde:

Kıl ve tüyleri köklerinden koparacak (ağda, epilasyon aleti, cımbız, iplik vb.) uygulamalardan kaçınılmalıdır. Bu yöntemler kıl köklerini incelterek kılların ışığa duyarlılığını azaltmaktadır. Şayet bu uygulamalar yapıldı ise 3 hafta ara vererek sonrasında tedaviye başlanmalıdır.

Uygulama öncesi güneş banyosu bilhassa solaryumdan kaçınılmalıdır. Tedaviye 2-3 gün sonra başlanmalıdır.

Kıllar makas veya traş bıçağı yardımı ile kısaltılmalıdır. Tüy dökücü kremlerin de kullanılmasında her hangi bir sakınca yoktur fakat kıl ve tüylerin cilt yüzeyine çıkması beklenmelidir. Epilasyon sırasında az da olsa bir ısı açığa çıkmaktadır dolayısıyla tüy ve kılların fazla uzun olması gereksiz ısı ve enerji açığa çıkarmaktadır.

Tüylerin rengini sarartacak uygulamalardan da kaçınılmalıdır.

Son altı ay içerisinde “Roaccutane” adlı ilacın kullanılmamış olması gerekir.

Ipl Epilasyon Sonrası Uyarılar

Tedavi sonrasında ciltte hafif yanma ve kızarıklar oluşabilir. Birkaç saat içerisinde ciltte duyulan yanma hissi geçecektir. Aynı şekilde kızarıklarda gün içerisinde normal durumuna gelecektir. Lazer Epilasyon sonrasında:

Birkaç hafta güneş ışığı ve solaryuma maruz kalınmamalı, güneş ışığından kaçınmak mümkün değilse de yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Duş alırken suyun fazla sıcak olmamasına dikkat edilmeli, bünyenin dayanabileceği en ılık sıcaklık seçilmelidir.

IPL epilasyon sonrası dökülmeyen kıllar, yine aynı şekilde ağda, epilasyon aleti, cımbız, iplik, tüy dökücü krem vb. yöntemlerle alınmamalıdır. En fazla makas ve traş bıçağı ile kısaltılabilir.

IPL epilasyon yapılmış bölgelerde kese, peeling vs. cildi tahriş edecek uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Uzmanlar tarafından verilecek bir sonraki seans tarihine riayet edilmelidir.

Sık Sorulan Sorular

 1. IPL epilasyonun vücuda bir zararı olur mu? Kansere yol açar mı?

IPL epilasyonda kullanılan ışın tıpkı günlük yaşamda bizi çevreleyen ultraviyole ışınları ya da enerji hatları, cep telefonları ve pek çok elektrikli ev ürünlerinin yaydıkları gibi noniyonize ışın yayıyor. IPL epilasyonun zararları veya kansere yol açtığı gibi konularla alakalı olarak henüz her hangi bir klinik çalışmaya rastlanmamıştır.

 1. IPL epilasyon ağrılı/acılı bir tedavi midir?

IPL epilasyon sırasında toplu iğne ucu batması gibi bir acı hissedilir. Acıdan ziyade ciltte hafif bir yanma olur. Tedavi sonrası ciltte oluşan tahriş ve yanma hissi anestezik kremler yardımıyla giderilir. Gün içerisinde etkiler giderek azalacak ve normal seyrine girecektir.

 1. IPL epilasyonun herhangi bir yan etkisi var mı?

IPL epilasyonun geçici bir süre için ciltte tahriş ve yanma dışında her hangi bir yan etkisi yoktur.

 1. Yazın IPL epilasyon yapılır mı?

İdeal olanı kış ve bahar ayları olmakla birlikte yazın da IPL epilasyon yaptırılabilir. Tedaviye başlandıktan sonra yaz aylarına girildiğinde tedaviye ara vermek doğru değildir. Yalnız güneş ışınlarından olabildiğince kaçınılmalıdır ve mutlaka yüksek faktörlü güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.

 1. Solaryum sonrasında IPL epilasyon yapılır mı?

Solaryum sonrasında IPL epilasyon yapılmasını önermiyoruz. IPL ışınları kontrast bir ortam bulamayacağı için ciltte hiperpigmentasyona ve lekelere sebep olabilir.

 1. Erkeklere IPL epilasyon yapılır mı?

IPL epilasyon erkek kadın farketmeksizin her kişiye uygulanabilir.

 1. IPL epilasyon kalıcı bir yöntem midir? Sonrasında kılların tekrar çıkma ihtimali varmı?

IPL epilasyon %80 – 90 oranında kalıcıdır. IPL epilasyon kliniklerimizde lazer epilasyona bir alternatif olarak değil, tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır. Alexandrite laz

 

Whatsapp