Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız kefir aslında Orta Asya’daki Kafkas Dağları’nda ortaya çıkmış ve binlerce yıl öncesinden günümüze kadar gelmiştir. Kefir; yoğurt, ayran, peynir, krema gibi fermente bir süt ürünüdür. Ancak içerdiği probiyotik bileşenler ile diğer fermente süt ürünlerinden ayrılır. Kefir, tıpkı yoğurdun mayalanması gibi sütün kefir taneleri ile mayalanması sonucu üretilir. Üretilen kefirde bulunan kefir taneleri ile de kolaylıkla sütten tekrar tekrar kefir üretilebilinir. Kefir fermente bir ürün olduğundan ekşi ve kendine has bir tada sahip olsa da tüketildikçe tadına alışılabilinir.

Peki neden kefir içmeliyiz?

Kefir başta protein olmak üzere içerdiği vitamin ve minerallerden dolayı yüksek besin değerine sahiptir. Kefirin içerdiği proteinlerin vücutta sindirimi kolaydır. Kefir B vitamini başta olmak üzere K ve C vitaminleri bakımından iyi bir vitamin kaynağıdır. Mineral bakımından da zengin olan kefir magnezyum, kalsiyum ve fosfor içermektedir.

Sağlık üzerinde olumlu etkileri olan ve canlı mikroorganizmalar olan probiyotikler kefirde bol miktarda bulunur.

İçerdiği zengin besin öğeleri ve probiyotikler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirme ve mikroplara karşı korumada, kanseri önleme ve tedavi etmede, kolesterolü düşürmede hatta obezite ile mücadelede kefirin olumlu etkisi yapılan deneysel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Aynı zamanda yapılan çalışmalarda kabızlık sorunu yaşayan bireylerin kefir içerek bağırsaklarının çalışmasının düzeldiği görülmüştür.

Kefirin sağlık açısından bu olumlu etkileri gösterebilmesi için düzenli olarak her gün tüketilmesi gerekir. Kefir tüketimine alışmak amacıyla başlangıçta her gün 1 çay bardağı (100 ml) kefir içerek tüketimine başlanabilir. Kefir tüketimine alışıldıktan sonra günlük içilmesi gereken porsiyon miktarı ise 1 su bardağı (200 ml)’dır.

Kefir, fonksiyonel ve probiyotik özellikleriyle mucizevi bir içecektir. Ne yazık ki ülkemizde, süt ve diğer süt ürünleri gibi kefirin de tüketimi yeterli değildir. Kefir, antimikrobiyel ve antikanserojenik etkisinin yanı sıra farklı beslenme ve büyüme faktörlerini içermesi ve probiyotik etkisinden dolayı her yaştan insan tarafından tüketilebilir ve tüketilmelidir. Kefire marketlerden rahatlıkla ulaşabilir ve tüketebilirsiniz. Hatta evde yoğurt yapıldığı gibi sütü kefir taneleri ile mayalayarak kolaylıkla kefir üretebilir ve içebilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam için, kefir için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp