Hepimizin bildiği üzere hücrelerimizde en önemli organellerimizden biridir mitokondri. Başlıca görevi enerji meydana getirmektir ve bu sayede metabolizma için çok önemlidir. Bu noktada tükettiğimiz besinlerin sindirilmesinden sonra kana karışıp hücrelerde bulunan mitokondri üzerinde etkisi çok büyüktür. Çünkü besinlerin vücutta emildikten sonraki sürecinde etkileri görülmektedir.

Yeterli ve dengeli beslenme herkes için önemlidir. Kişinin günlük beslenmesinde tükettiği besinlerin yarısının karbonhidratlardan ,%15 proteinden ve yaklaşık %30 unun yağ grubundan gelmesi gerekmektedir.
Ancak Son yıllarda beslenmede karbonhidrat oranını minimuma indirip yağlara (özellikle hayvansal kaynaklı olanlara) ağırlık verilmesinin sağlık açısından yararlı olduğuna dair görüşler ileri sürülmektedir. Oysa bilimsel araştırmalar bu öneriyi doğrulamamaktadır. Fazla yağlı beslenme, mitokondri fonksiyonları üzerinde olumsuz etkilidir.

  1. Mitokondrinin yapısal ve fonksiyonel bozukluklarına neden olmaktadır. Doğru ve sağlıklı çalışmayan mitokondri metabolizmanın yavaşlaması üzerine etkisine neden olacaktır.
  2. Diğer bir etkisi ise yağların parçalanmasını sağlayan KARNİTİN bileşiğinin mitokondriye girememesine neden olur ve ortamda çok fazla yağın birikimine neden olur. Bu yağlar da özellikle karaciğer etrafında birikerek uzun vadede karaciğer yağlanmasına , karın bölgesindeki yağlanmaya ,kolesterol değerlerinde yükselmeye neden olabilmektedir.O yüzden karbonhidratsız bir diyet yaşam tarzınız olmamalı, dengeli beslenerek kilonuzu kontrol altında tutmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp