Hepimizin bildiği üzere hücrelerimizde en önemli organellerimizden biridir mitokondri. Başlıca görevi enerji meydana getirmektir ve bu sayede metabolizma için çok önemlidir. Bu noktada tükettiğimiz besinlerin sindirilmesinden sonra kana karışıp hücrelerde bulunan mitokondri üzerinde etkisi çok büyüktür. Çünkü besinlerin vücutta emildikten sonraki sürecinde etkileri görülmektedir.

Yeterli ve dengeli beslenme herkes için önemlidir. Kişinin günlük beslenmesinde tükettiği besinlerin yarısının karbonhidratlardan ,%15 proteinden ve yaklaşık %30 unun yağ grubundan gelmesi gerekmektedir.
Ancak Son yıllarda beslenmede karbonhidrat oranını minimuma indirip yağlara (özellikle hayvansal kaynaklı olanlara) ağırlık verilmesinin sağlık açısından yararlı olduğuna dair görüşler ileri sürülmektedir. Oysa bilimsel araştırmalar bu öneriyi doğrulamamaktadır. Fazla yağlı beslenme, mitokondri fonksiyonları üzerinde olumsuz etkilidir.

  1. Mitokondrinin yapısal ve fonksiyonel bozukluklarına neden olmaktadır. Doğru ve sağlıklı çalışmayan mitokondri metabolizmanın yavaşlaması üzerine etkisine neden olacaktır.
  2. Diğer bir etkisi ise yağların parçalanmasını sağlayan KARNİTİN bileşiğinin mitokondriye girememesine neden olur ve ortamda çok fazla yağın birikimine neden olur. Bu yağlar da özellikle karaciğer etrafında birikerek uzun vadede karaciğer yağlanmasına , karın bölgesindeki yağlanmaya ,kolesterol değerlerinde yükselmeye neden olabilmektedir.O yüzden karbonhidratsız bir diyet yaşam tarzınız olmamalı, dengeli beslenerek kilonuzu kontrol altında tutmalısınız.
Yeşim Üngör Aktar
Takip Edin

Yeşim Üngör Aktar

Beslenme ve Diyet Uzmanı - Dorest Güzellik ve Obezite Merkezi
Lisans dönemini 2017 yılında Artvin Çoruh üniversitesinden mezun olarak tamamlamıştır. Lisans hayatı boyunca Klinik beslenmesi, Anne ve Çocuk Beslenmesi, Hastalıklarda Beslenme ve Kurumsal Beslenme Üzerine eğitimler almış olup , Adana Numune eğitim ve Araştırma Hastanesinde, RTE Eğitim ve araştırma hastanesinde, Artvin Devlet Hastanesinde Stajyer Diyetisyen olarak eğitimini tamamlamıştır. Kanser ve Beslenme, Sporcu Beslenmesi üzerine eğitimlere katılmıştır. 2017 yılında bir catering firmasında Kurum Diyetisyeni olarak, 2018 yılının ilk aylarında ise Adana'da Ozon Terapi Ünitesinde Klinik Diyetisyeni olarak çalışmıştır. 2018 Eylül ayından itibaren Dorest Güzellik Merkezinde çalışmaktadır.
Yeşim Üngör Aktar
Takip Edin

Yeşim Üngör Aktar Son Yazıları (Tümünü Gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp