OBEZİTE KANSERİ NASIL TETİKLİYOR?
Obezite ,yağ dokusunda anormal ve aşırı miktarda yağlanma nedeniyle oluşan hormonal ve metabolik değişimler sonucu vücuttaki dengeyi bozan kompleks bir hastalıktır.
Obez bireylerde, yağ hücreleri tarafından kana salınan çeşitli hormonlar ve bazı büyüme faktörlerinin çok fazla miktarda ve sürekli olması , hücreleri daha fazla büyümeleri ve bölünmeleri yönünde uyarmakta ve bu durum anormal hücre oluşumu ile kanser oluşumunu tetiklemektedir.

Yapılan araştırmalar, hem obezite hem diyabetin artmış kanser riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Yapılan pek çok klinik çalışmada ; rahim, meme, yumurtalık, prostat, yemek borusu, mide ve kolon gibi çok sayıda kanser ile obezite arasında bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Vücutta yağlanmanın aşırı artmasıyla SİTOKİN adı verilen bazı maddeler oluşuyor ve kanser gelişimini tetikliyor.

MEME KANSERİ
Karın bölgesindeki yağlanmayla yakından ilişkilidir. Diğer yandan ise obez bireylerde yağlanma fazla olduğu için meme kanseri teşhisi daha geç koyulabilmektedir.

RAHİM KANSERİ
Şişmanlarda yüksek östrojen ve insülin düzeylerinin rahim kanseriyle ilişkili olabileceği çalışmalarla gösterilmiştir. Rahim kanserlerinin %40 ının obezite kaynaklı olabileceği düşünülmektedir.

KOLON KANSERİ
Etlerin kömür ateşinde pişirilmesi veya kızartılarak tüketilmesi , gazlı içeceklerin fazla tüketilmi, şeker ve şekerli gıdaların fazla tüketilmesi, sucuk, sosis gibi hazır gıdaların tüketimi, sebze ve meyve tüketiminin yeterli olmamasına bağlı olarak bağırsak sağlığı bozulur ve kolesterolden zengin olan bu beslenme modeliyle birlikte kalın bağırsak kanser riski artmaktadır.

SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENME RİSKİ AZALTIR!
Doğanın bize sunduğu her besinde vücudumuzun ihtiyacına cevap vardır. Biz sadece besinlerin tüketim şekline ve miktarına dikkat etsek bile aslında obeziteden ve beraberinde getireceği hastalıkların riskinden korunmuş oluruz.
Bazı besinlerin ise içeriğinde bulundurdukları kanser oluşumunu önleyici bileşenler vardır.
Bu besinler
– yeşilçay, beyazçay
– Pancar
– Kırmızı üzüm
– Domates
– Böğürtlen
– Zencefil/ zerdeçal
– Badem, ceviz, fındık
– Balık
– Kayısı
– Havuç
– Yeşilbiber
– Yeşilyapraklı sebzeler veya sebze suları ve mevsiminde meyveler

Yeşim Üngör Aktar
Takip Edin

Yeşim Üngör Aktar

Beslenme ve Diyet Uzmanı - Dorest Güzellik ve Obezite Merkezi
Lisans dönemini 2017 yılında Artvin Çoruh üniversitesinden mezun olarak tamamlamıştır. Lisans hayatı boyunca Klinik beslenmesi, Anne ve Çocuk Beslenmesi, Hastalıklarda Beslenme ve Kurumsal Beslenme Üzerine eğitimler almış olup , Adana Numune eğitim ve Araştırma Hastanesinde, RTE Eğitim ve araştırma hastanesinde, Artvin Devlet Hastanesinde Stajyer Diyetisyen olarak eğitimini tamamlamıştır. Kanser ve Beslenme, Sporcu Beslenmesi üzerine eğitimlere katılmıştır. 2017 yılında bir catering firmasında Kurum Diyetisyeni olarak, 2018 yılının ilk aylarında ise Adana'da Ozon Terapi Ünitesinde Klinik Diyetisyeni olarak çalışmıştır. 2018 Eylül ayından itibaren Dorest Güzellik Merkezinde çalışmaktadır.
Yeşim Üngör Aktar
Takip Edin

Yeşim Üngör Aktar Son Yazıları (Tümünü Gör)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp